Ta chansen

Vårt liv här på jorden består av dagar och under dessa dagar har vi mängder av val, tillfällen, ögonblick, möjligheter och chanser som kommer och sedan går. Det kan vara en möjlighet att visa generositet mot någon, att ge en komplimang, fråga hur någon verkligen mår, eller be för någon. Under denna sommar har jag tänkt på hur väl jag förvaltar dessa stunder och vad som avgör hur jag agerar. Ibland upplever jag mig manad till att ta chansen att till exempel be för någon, eller visa generositet. Men jag har många gånger i stället låtit ögonblicket passera, eftersom jag
·

Tappa inte modet

När jag vaknade idag scrollade jag lite Facebook och fick då se att musikern och sångaren Michael Jeff Johnson nyligen släppt en ny lovsång. Jag gick in på Spotify för att lyssna på den och den sången talade rakt till mitt hjärta. Jag tror den sången kan få tala till dig med. Sången heter “Stormens överman” och jag skrev ner texten. STORMENS ÖVERMAN När du säger “hopplöst”.När du säger “jag ger upp nu”.Talar han som talade till vinden,rösten som fick vågorna att fly.Lyssna till dom ord som förvandlar.Lita på dom löften som du fått.Det du ser är inte allt. Han
·

Tillbedjan

Vi människor är skapade för att tillbe Gud. Det är vårt främsta kall. Innan vi är kallade att göra någonting för Gud som hans tjänare, är vi kallade att vara i hans närhet och ge honom ära. Det finns ett tomrum i varje människa som bara Gud kan fylla, och när vi vänder oss i tillbedjan till honom, fyller han det med sin kärlek och ger oss den bekräftelse vi längtar efter. Verklig bekräftelse som inte världen kan ge, utan bara han som skapat oss, vet allt om oss, som bestämt vårt värde och kallar oss söner och döttrar. Anledningen
·

Nödsamtal aktiverat

Vi hade en lånebil från verkstan en dag i somras när vår gamla bil var på service. En ny högteknologisk lånebil med många smarta hjälpsystem. Stor skillnad mot vår tio år gamla trotjänare. Att köra bil själv är ju en form av egentid. Det händer att jag sjunger eller ber när jag kör. Förvissad om att endast Gud hör min sång eller bön. Så gjorde jag den där dagen i somras. ”Gud hjälp oss med vårt trädgårdsprojekt.” Så löd min enkla bön, rakt på sak. Då plingade det plötsligt till och det hördes en röst från bilens instrumentbräda: ”Vad behöver
·

För en tid som denna

I Predikaren tredje kapitel skriver författaren om hur allt har sin tid.Allt har sin tid, det finns en tid för allt som sker under himlen: en tid för födelse, en tid för död, en tid att plantera, en tid att rycka upp… etc… (Pred 3:1-2)Kanske att han idag hade haft med, en tid före pandemi, en tid av pandemi, en tid efter pandemi. Vi har upplevt många ”tider” här i Opalkyrkan. Och en del av er som läser detta har upplevt mer än dubbelt så många tider än jag, andra knappt hälften. Det finns en tid för allt kan vi
·

Ungdomsledaren har ordet

Hej församlingen! Det är en speciell tid i våra liv och det känns fortfarande så konstigt att vi inte kan träffa varandra som vanligt. Jag har nu varit här i ett halvår och har träffat många av er men längtar så till att vi ska ses igen! Livet blir inte alltid som vi tänkt. Vi möter olika motgångar i livet som påverkar oss på olika sätt. Just nu lever vi i en pandemi och den har påverkat oss alla. Någon har kanske varit sjuk, har någon familjemedlem eller nära vän som varit eller är det, eller till och med gått
·