·

Nödsamtal aktiverat

Vi hade en lånebil från verkstan en dag i somras när vår gamla bil var på service. En ny högteknologisk lånebil med många smarta hjälpsystem. Stor skillnad mot vår tio år gamla trotjänare. Att köra bil själv är ju en form av egentid. Det händer att jag sjunger eller ber när jag kör. Förvissad om att endast Gud hör min sång eller bön. Så gjorde jag den där dagen i somras. ”Gud hjälp oss med vårt trädgårdsprojekt.” Så löd min enkla bön, rakt på sak. Då plingade det plötsligt till och det hördes en röst från bilens instrumentbräda: ”Vad behöver
·

För en tid som denna

I Predikaren tredje kapitel skriver författaren om hur allt har sin tid.Allt har sin tid, det finns en tid för allt som sker under himlen: en tid för födelse, en tid för död, en tid att plantera, en tid att rycka upp… etc… (Pred 3:1-2)Kanske att han idag hade haft med, en tid före pandemi, en tid av pandemi, en tid efter pandemi. Vi har upplevt många ”tider” här i Opalkyrkan. Och en del av er som läser detta har upplevt mer än dubbelt så många tider än jag, andra knappt hälften. Det finns en tid för allt kan vi
·

Ungdomsledaren har ordet

Hej församlingen! Det är en speciell tid i våra liv och det känns fortfarande så konstigt att vi inte kan träffa varandra som vanligt. Jag har nu varit här i ett halvår och har träffat många av er men längtar så till att vi ska ses igen! Livet blir inte alltid som vi tänkt. Vi möter olika motgångar i livet som påverkar oss på olika sätt. Just nu lever vi i en pandemi och den har påverkat oss alla. Någon har kanske varit sjuk, har någon familjemedlem eller nära vän som varit eller är det, eller till och med gått